STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

Procedura eradykacji MRSA pracownika medycznego

Data: 
środa, 1 Listopad, 2017
Pytanie: 

Jak powinna być przeprowadzona procedura eradykacji MRSA u pracownika medycznego?
 

Odpowiedź: 

Procedura eradykacji pracownika medycznego w przypadku kolonizacji MRSA nie odbiega od standardowej procedury eradykacji stosowanej u pacjentów. Zawsze w przypadku stwierdzenia dodatnich wyników posiewów czy z nosa czy ze skóry wykonuje się eradykację przez 5 dni z zastosowaniem:

  • Mupirocyny donosowo 3 razy dziennie (po aplikacji do obu nozdrzy należy wziąć głęboki oddech, tak żeby poczuć smak maść na tylnej ścianie gardła)
  • Mydła antybakteryjnego z dodatkiem 4% chlorheksydyny, w przypadku uczulenia na chlorheksydynę lub uszkodzonej skóry (rany, owrzodzenia) stosuje się dichlorowodorek octenidyny. Należy przestrzegać zalecanego przez producenta czasu kontaktu mydła ze skórą, w przypadku chlorheksydyny jest to czas 3-5 min, w przypadku octenidyny 1 min. Włosy należy umyć w 2 i 4 dniu leczenia.

Należy zalecić pracownikowi, że podczas leczenia pościel i ubrania powinny być zmieniane codziennie, po wzięciu prysznica. Jeśli nie ma możliwości codziennej zmiany pościeli, należy zmienić ją przed rozpoczęciem eradykacji i ponownie po jej zakończeniu. Pościel, ręczniki i ubrania można prać w pralce w temperaturze 60 °C.

Powtórne badanie w kierunku nosicielstwa MRSA należy wykonać po 48 godzinach od zakończenia eradykacji, aż do uzyskania 3 negatywnych wyników. Kolejne posiewy powinny być pobierane w odstępach 48 godzinnych (w praktyce czeka się na negatywny wynik badania, przed pobraniem następnego). Badania w kierunku MRSA powinny być wykonywane u pracownika medycznego przed rozpoczęciem dyżuru.

W przypadku stwierdzenia dodatnich posiewów z ran, uszkodzonej skóry szczególnie dłoni, w przypadku zakażenia leczenie powinno być zalecone przez lekarza medycyny pracy po konsultacji z mikrobiologiem lub lekarzem chorób zakaźnych. Leczenie zakażenia powinno być prowadzone jednocześnie z eradykacją MRSA.

Pracownicy medyczni i osoby zajmujące się przygotowywaniem posiłków, powinni być wykluczeni z pracy, jeśli stwierdzono zapalenie skóry, przewlekłą chorobę skóry, sączące się rany na dłoniach lub innych odsłoniętych miejscach, do czasu wyleczenia zakażenia/kolonizacji MRSA.

 

W przypadku stwierdzenia kolonizacji MRSA, jeśli pracownik medyczny nie pracuje na oddziale wysokiego ryzyka tj.: Oddział Intensywnej Terapii dorosłych, dzieci i noworodków, oddziały ortopedii, hematologii, przeszczepów organów, przeszczepu szpiku, nie ma konieczności wykluczenia pracownika z pracy. Pracownicy medyczni pracujący na oddziałach wysokiego ryzyka, powinni być wykluczeni z pracy lub przeniesieni do pracy do oddziałów niskiego ryzyka w ciągu pierwszych 24 godziny od rozpoczęcia eradykacji.

Pracownik medyczny musi mieć zalecone ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk i stosowanie środków ochrony osobistej zgodnie z obowiązującymi w szpitalu procedurami.    

Decyzje dotyczące sprawności do pracy w przypadku skomplikowanych lub nietypowych przypadków zakażeń lub kolonizacji MRSA pracowników medycznych należy podejmować przy ścisłej współpracy między lekarzem medycyny pracy po konsultacji z mikrobiologiem / lekarzem chorób zakaźnych, stosując ocenę ryzyka.

Piśmiennictwo: 

1. Department of Health, HPSC: Prevention and Control Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus (MRSA)National Clinical Guideline No. 2, December 2013.