STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

Postępowanie z pacjentem z gruźlicą na bloku operacyjnym

Data: 
środa, 22 Listopad, 2017
Pytanie: 

Prosimy o opinię dotyczącą postępowania na bloku operacyjnym z pacjentem z podejrzeniem gruźlicy. Prosimy o zawarcie w opinii rekomendacji/wytycznych sposobu przygotowania sali operacyjnej, postępowania w trakcie i po zabiegu operacyjnym. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na:
1. kolejność zabiegu,
2. rodzaj/ilość sprzętu pozostawionego na sali,
3. środki ochrony indywidualnej personelu,
4. postępowanie z pacjentem po zakończonym zabiegu operacyjnym (ekstubacja),
5. sprzątanie (generalne?) sali operacyjnej, postępowanie z aparatem do znieczulenia pacjenta(wymiana wapna?),
6. postępowanie z narzędziami.

Odpowiedź: 

W przypadku pacjenta z podejrzeniem gruźlicy płuc, do czasu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy należy pacjenta traktować tak samo, jak chorego z aktywną gruźlicą.

U pacjentów z aktywną gruźlica planowane zabiegi operacyjne powinny być przełożone do czasu, kiedy pacjent otrzyma adekwatne leczenie. Stosowanie znieczulenia ogólnego u pacjentów z aktywną gruźlicą stwarza ryzyko transmisji zakażenia, ponieważ intubacja może wywoływać kaszel, a aparat z obiegiem oddechowym do znieczulenia może zostać skażony.

W przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego u chorego z aktywną gruźlicą, należy podjąć szczególne środki ostrożności:

  • zabieg operacyjny powinien być zaplanowany jako ostatni tego dnia, żeby była możliwość adekwatnej wymiany powietrza na sali operacyjnej
  • z sali operacyjnej należy usunąć wszystkie przedmioty, które nie będą używane w trakcie zabiegu operacyjnego/znieczulenia
  • na sali operacyjnej powinien przebywać tylko personel medyczny konieczny do wykonania zabiegu operacyjnego/procedury/znieczulenia
  • personel na sali operacyjnej powinien używać masek typu N95
  • drzwi do sali operacyjnej powinny być zamknięte, szczególnie do czasu intubacji pacjenta i adekwatnej wymiany powietrza w celu usunięcia 99% cząstek znajdujących się w powietrzu
  • ekstubacja powinna nastąpić na sali operacyjnej, pacjent nie powinien być przekazywany do sali wybudzeń tylko pozostać na sali operacyjnej do czasu przekazania na oddział
  • tymczasowe użycie przenośnych, przemysłowych filtrów HEPA może przyspieszyć usuwanie zanieczyszczeń w powietrzu
  • jako uzupełniający środek kontroli zakażeń mogą być stosowane filtry oddechowe o wielkości porów 0,1-0,2 μm.
  • Należy stosować jednorazowe rury w aparacie do znieczulenia.

Postępowanie po zabiegu operacyjnym:

  • Salę operacyjną po zabiegu należy poddać gruntownemu sprzątaniu/dezynfekcji z zastosowaniem środków do dezynfekcji aktywnych wobec prątków gruźlicy.
  • Wapno w aparacie do znieczulenia należy wymienić. Wszystkie elementy aparatu do znieczulenia należy umyć/zdezynfekować z zastosowaniem preparatów aktywnych wobec prątków gruźlicy, przestrzegając zaleceń producenta sprzętu i producenta stosowanego preparatu do dezynfekcji. 

Narzędzia należy przekazać do reprocesowania do centralnej sterylizacji zgodnie z procedurami obowiązującymi w szpitalu. Brak specjalnych zaleceń w tym zakresie.  

Piśmiennictwo: 

1. Langevin P., Rand K. Layton A.: The potential for dissemination of Mycobacterium tuberculosis through the anesthesia breathing circuit. Chest 1999; 115: 1107–14.

2. US Department of health and Human Services Centers for Disease Control and Prevention (CDC): Guidelines for Enviromental Infection Control in health –Care Facilities, Atlanta, GA 30329, 2003.

3. Health Protection Surveillance Centre: Guidelines on the Prevention and Control of Tuberculosis in Ireland 2010, National TB Advisory Committee April 2010, Amended 2014.