STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

Nosicielstwo Enterobacteriacae (ESBL+) u personelu medycznego

Data: 
poniedziałek, 30 Październik, 2017
Pytanie: 

Jak podejść do problemu wyhodowania sporadycznych przypadków pałeczek z rodziny Enterobacteriacae wytwarzających ESBL u pielęgniarek z oddziału neurologii? Wykrycie tych pałeczek (pierwszy przypadek E.coli ESBL, drugi przypadek Citobacter freundii ESBL) wystąpiło przy wykonywaniu skryningowych badań kału personelu ze styczności w poszukiwaniu Klebsiella pneumoniae MBL(+). 

Odpowiedź: 

Według naszej wiedzy, nie opublikowano dotychczas żadnych doniesień mówiących o transmisji MDRO na pacjenta w przypadku bezobjawowego nosicielstwa u personelu medycznego. Rutynowe wykonywanie badań w kierunku nosicielstwa MDRO w odbycie u personelu medycznego nie jest zalecane z powodu braku możliwości skutecznej eradykacji. Badania takie okazjonalnie zostały przeprowadzane w trakcie trwania epidemii, natomiast nie stwierdzono żadnych korzyści z tego wynikających.

Jeżeli badania takie zostały wykonane, w przypadku stwierdzenia nosicielstwa MDRO w odbycie u personelu medycznego lekarz medycyny pracy powinien poinformować pracownika o wyniku badania oraz zalecić ścisłe przestrzeganie higieny rąk. W przypadku wystąpienia u pracownika medycznego biegunki, powinien on wrócić do pracy po 48 godzinach od ustąpienia objawów.

Jeśli dotychczas nie były prowadzone, zalecałabym na oddziale neurologii przeprowadzenie audytów bezpośredniej obserwacji przestrzegania higieny rąk zgodnie z metodologią WHO, co pozwoli na ocenę przestrzegania procedur przez personel medyczny. 

Piśmiennictwo: 

Royal College of Physicians of Ireland/HSE: Guidelines for the Prevention and Control of Multi-drug resistant organisms (MDRO) excluding MRSA in the healthcare setting 2012.