STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

Drenaż opłucnej

Data: 
niedziela, 31 Marzec, 2019
Pytanie: 

Zwracam  się z prośbą o pomoc i określenie procedur, które powinny  być  wykonywane w obszarze bloku operacyjnego. Gdzie powinno być wykonane  założenie drenażu jamy opłucnej.

 

Odpowiedź: 

Poza sytuacjami ratunkowymi (takimi jak odma prężna) lub konieczność pilnego drenaży u pacjenta, którego transport na blok operacyjny wiąże się z dużym ryzykiem drenaż opłucnej powinien być wykonywany w warunkach bloku operacyjnego. Najcięższym infekcyjnym powikłaniem po takim zabiegu jest ropniak opłucnej (występuje z częstością <2 % drenaży). Dodatkowym argumentem za wykonywaniem zabiegu w kontrolowanych warunkach bloku operacyjnego jest to, że w ok. 3% dochodzi do wczesnych powikłań takich jak krwawienie, hipotensja, omdlenie. Zabieg nie wymaga profilaktyki antybiotykowej za wyjątkiem pacjentów z penetrującym urazem klatki piersiowej. Należy tu odróżnić drenaż od punkcji opłucnej (bez założenia drenu) – ten drugi zabieg jest często wykonywany w warunkach sali zabiegowej (a nawet przy łóżku chorego np. w OIT) i wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań infekcyjnych.

Piśmiennictwo: 

Źródła: MacDuff A., Arnold A, Harvej J. (2010) Management of spontaneous pneumothorax. British Thoracic Society pleural disease guideline 2010. Thorax 65 (Supl.2) 18-31

Laws D., Neville E., Duffy J. (2003) BTS guidelines for the insertion of a chest drain. Thorax 58:53-59