Komunikat EMA dotyczący zagrożeń związanych ze stosowaniem fluorochinolonów.

16 listopada 2018 roku EMA (European Medicines Agency) opublikowała komunikat dotyczący ciężkich, potencjalnie trwałych efektów ubocznych związanych z systemowym stosowaniem fluorochinolonów. Rekomendowane jest zawieszenie stosowania chinolonów (takich jak kwas nalidyksowy czy pipemidowy) oraz ograniczenie stosowania fluorochinolonów (takich jak ciprofloksacyna, lewofloksacyna, moksifloksacyna). Poważne objawy uboczne dotyczą ścięgien (zapalenie ścięgna, zerwanie ścięgna), stawów (zapalenie, obrzęk, ból), mięśni (bóle, osłabienie siły mięśniowej) i układu nerwowego (objawy neuropatii obwodowej, zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, uszkodzenie zmysłu słuchu, smaku i wzroku, problemy ze snem). Czynnikami ryzyka zwiększającymi częstość powikłań są wiek > 60 lat, uszkodzenie nerek, stan po transplantacji narządów, jednoczesne stosowanie sterydów. Zaleca się ograniczenie stosowania fluorochinolonów do sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowanie leków alternatywnych. W szczególności zaleca się rezygnację ze stosowania fluorochinolonów w przypadkach nawracających zakażeń układu moczowego, przewlekłego zapalenia prostaty, profilaktyce biegunki podróżnych oraz w leczeniu łagodnych i miernie nasilonych zakażeń bakteryjnych, które mogą być leczone innymi antybiotykami. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak ból lub stan zapalny ścięgien, objawy neuropatii lub osłabienia siły mięśniowej, leczenie fluorochinolonami należy niezwłocznie przerwać ze względu na potencjalnie nieodwracalny charakter powikłań.

Opracował: lek.med Grzegorz Dubiel, na podstawie: Disabling and potentially permanent side effects lead to suspension or restrictions of quinolone and fluoroquinolone antibiotics. EMA/795349/2018