STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

STOWARZYSZENIE EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ

Czas utrzymania kaniuli obwodowej

Data: 
niedziela, 28 Kwiecień, 2019
Pytanie: 

Proszę o informację na temat czasu utrzymania kaniuli obwodowej. W wielu wytycznych  spotykam się z informacjami, że kaniule obwodowe można utrzymywać do pierwszych objawów stanu zapalnego. Jak to się  ma do czasu podawanego / zalecanego  przez producenta sprzętu np. 72 godz. i 96 godz.

Odpowiedź: 

Wytyczne CDC Guidelines for the Prevention of Intravascular Catheter-Related Infections, 2011 podają, że u dorosłych nie ma potrzeby wymiany cewników obwodowych częściej niż co 72-96 godziny, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i zapalenia żył. Cewnik obwodowy u dzieci należy wymienić tylko w przypadku wskazań klinicznych.

Wytyczne angielskie wydane w 2014 roku - epic3: National Evidence-Based Guidelines for Preventing Healthcare-Associated Infections in NHS Hospitals in England – podają, że nie ma konieczności rutynowej wymiany kaniuli obwodowej (chyba, że zalecenia producenta podają inaczej). Miejsce założenia kaniuli obwodowej powinno być monitorowane na każdym dyżurze, a kaniula usunięta gdy wystąpią pierwsze objawy zakażenia lub jeśli nie jest używana.

 

Ponieważ występuje zbieżność w rekomendacjach, przy podjęciu decyzji o długości utrzymania kaniuli obwodowej należy brać pod uwagę sytuację epidemiologiczną danej placówki medycznej. Jeśli w danym szpitalu odsetek występowania zakażeń krwi związanych z założeniem kaniuli obwodowej jest wysoki, to nie powinny zostać przyjęte rekomendacje mówiące o utrzymaniu wenflonu do czasu wystąpienia pierwszych objawów infekcji.   

Oczywiście jeśli producent sprzętu podaje że kaniula powinna być wymieniona np. po 72 godzinach, to należy stosować się do jego zaleceń.  

Piśmiennictwo: 

1. CDC Guidelines for the Prevention of Intravascular Catheter-Related Infections, 2011.

2. epic3: National Evidence-Based Guidelines for Preventing Healthcare-Associated Infections in NHS Hospitals in England 2014.